03-5043836
פיגומים וחבלים עבודות בגובה וניקוי חלונות בסנפלינג

מאמרים

איך לבחור פיגום זקפים?

איך לבחור פיגום זקפים?

מהו פיגום זקפים? איזה סוגי פיגומים קיימים וכיצד בוחרים את סוג הפיגום על פי סוג העבודה הנדרשת? על כך ועד בעמוד שלפניכם.

פיגום זקפים הוא למעשה מבנה מודולארי וזמני המשמש כאמצעי גישה לצורך ביצוע עבודות שונות בענף הבנייה ועבודות נוספות הנחוצות בשטח מבנה כזה או אחר, כאשר הקמת הפיגום המכונה פיגום זקפים, חייבת להיעשות בהתאם לדרישות התקן של מכון התקנים הישראלי ומשרד העבודה. כל פיגום זקפים נועד לצרכי ביצוע עבודות בגובה, ולכן, אופן הקמתו מצריך תכנון קפדני ויסודי על מנת לוודא שהפיגום עומד בתקן והעבודה על גביו תתבצע בהתאם לכל הוראות התקן וכללי הבטיחות.

מבנה פיגום זקפים

פיגום זקפים הידוע גם בשם פיגום חוץ או פיגום טייחים, הוא למעשה מבנה המוקם לצורך ביצוע עבודות במעטפת החיצונית של המבנה, כאשר כל פיגום זקפים מורכב ממשטח דריכה המכונה מיטה שלצידו מותקנים אמצעי מיגון. המרחק בין משטח דריכה אחד לשני על פי התקן המחייב הוא 2 מטרים, כאשר רוחב משטח הדריכה הינו 2.5 מטרים. באופן זה, כל משטח דריכה מכסה שטח של 5 מ"ר. כיום, ניתן להקים פיגומי זקפים מברזל, מעץ ומאלומיניום, כאשר הרכבת הפיגומים חייבת להיעשות על ידי צוות מקצועי שהוכשר והוסמך לצורך כך בהתאם לדרישות המחייבות של משרד העבודה.

איזה סוגי פיגומים קיימים?

כיום, תוכלו למצוא מספר סוגי פיגומים, המשמשים כאמצעי גישה לצורך ביצוע עבודות שונות, כאשר בחירת סוג הפיגום נעשית בעיקר בהתאם לסוג העבודה הנחוצה לכם. בין יתר סוגי הפיגומים המוצעים לכם כיום תוכלו למצוא:

  • פיגום זקפים המיוצר מחומרי גלם שונים כגון: ברזל, אלומיניום ועץ
  • פיגום נייד שהוא למעשה פיגום זקפים קטן הניתן לשינוע על גבי גלגלים בדרך כלל
  • פיגום בתקן אירופאי שהוא למעשה פיגום זקפים העומד בתקן האירופאי והתקן הישראלי כאחד – פיגומים מסוג זה נועדו לצרכי הקמת פיגומים בגובה של 8 מטרים ועד 30 מטרים.
  • פיגום מעלית שהוא למעשה פיגום המוקם בפירי מעליות. לצורך הקמת פיגום מסוג זה נדרשת תכנית אותה מכינה חברת מעליות ובה מפורטות מידות הפיגום.

חשוב לציין שכל אחד מסוגי הפיגומים המופיעים לעיל, ניתן להקמה באמצעות חומרי גלם שונים שהעיקריים ביניהם כוללים ברזל, אלומיניום ועץ.

התאמת סוג הפיגום על פי צרכי העבודה בו

 כל פיגום מכל סוג נועד לשמש כאמצעי קרבה לצורך ביצוע עבודות שונות בגובה, כאשר השימוש הנפוץ ביותר בפיגומים מסוג פיגום זקפים ו/או פיגום בתקן אירופאי הוא לצרכי בניית שלד או לצרכי ביצוע עבודות שונות לחיזוק מבנים. מנגד, פיגום נייד הניתן להרכבה על גבי גלגלים, מיועד בעיקר לצרכי ביצוע עבודות בתוך המבנה. פיגומי מעלית הניתנים להקמה בעיקר במבנים קיימים משמשים בין היתר לצורך שינוע חומרי גלם ושינוע של בעלי מקצוע בתוך מבנים קיימים ו/או כאלו המצויים בשלבי הסיום של בנייתם.

השכרת פיגום זקפים

הקמת פיגום זקפים מתאפשרת במסגרת שירותי השכרת פיגומי זקפים, כאשר תהליך ההקמה וההרכבה של הפיגום נעשית על ידי חברה המתמחה בביצוע עבודות בגובה. השכרת פיגום זקפים הוא שירות המיועד לקבלני בנייה ושיפוצים העושים שימוש תדיר בפיגומים לצורך השלמת עבודתם באתרי הבנייה והעבודה השונים, כאשר בין יתר העבודות הניתנות ליישום באמצעות פיגומי זקפים נכללות עבודות בנייה שונות של הקמת מבנים חדשים ו/או עבודות תמ"א במבנים קיימים, שיפוץ חזיתות מבנים, עבודות חיזוק והחלפה של אריחים, עבודות צביעת מבנים, עבודות שטיפת מבנים ועוד.

חשוב לדעת: כל עובד המבצע את עבודתו על גבי פיגום בכל גובה, נדרש להחזיק ברשותו תעודת עובד – גובה מתוקף המונפקת על ידי משרד העבודה.

מאמרים נוספים